PRENOSI SVETIH MAŠ so na župnijskem kanalu https://www.youtube.com/ZupnijaDol

Kako ga najdete?

• enostavno s klikom na to povezavo >>
  • na https://www.youtube.com/ v iskalnik napišete "Župnija sv. Marjete Dol pri Ljubljani"
  • z mobilnim telefonom skenirajte QR kodo (v Sejalcu ali na spletni strani)
  • Vabimo, da se naročite na kanal. Vedno, ko bo neposredni prenos, boste o tem obveščeni.

Svete maše se opravljajo po vaših namenih, kot so objavljene v Sejalcu.

4. VELIKONOČNA NEDELJA, 21. april
JEZUS, DOBRI PASTIR

Upodobitev Jezusa Dobrega Pastirja na velikonočnem pirhu.
Prvi kristjani so zelo radi upodabljali Jezusa s podobo dobrega pastirja. Z milino obraza, ljubečo gesto rok, ki objemajo vse, ki mu dovolijo objem. Podoba Jezusa dobrega pastirja nagovarja vse, posebej še tiste, ki imamo opraviti z oznanilom resnic vere, zveličanja in odrešenja. Tako so starši prvi dobri pastirji otroku. Njihova naloga je, da skrbijo za svoje otroke, da jim privzgojijo potrebne kreposti in vrednote za življenje. Potem seveda poklicni oznanjevalci resnic krščanske vere, duhovniki, redovniki, redovnice, katehistinje, katehisti, mojstri in učitelji. Tega se premalo zavedamo. Veliko let je že, odkar mi je pripovedoval neki sodnik žalosten v srcu, ko je moral obsoditi mladeniča na tri mesece zapora zaradi tatvine. Pri izreku sodbe je prišla mama pred sodnika, pokleknila, povzdignila roke in prosila: »Dovolite, da grem jaz v zapor. Tudi jaz sem kriva, da je otrok zašel na pot kriminala.« Sodnik mi je rekel:«Solznih oči sem ji povedal, da je to nemogoče«.
Nedelja dobrega pastirja je tudi nedelja molitve in dela za nove duhovne poklice. O Bog, daj našemu narodu dovolj duhovnih poklicev!

SKRB ZA VSE POMOČI POTREBNE
Z ničimer ne služimo Bogu bolj, kakor z deli usmiljenja; nič ni tako božjega na človeku, kakor biti zaslužen za druge /sveti Gregor Veliki/.
Cerkev je bila prva, ki organizirano skrbi za vse pomoči potrebne. Pri nas na Slovenskem so najstarejši samostani imeli zavetišča za uboge, romarje, popotnike in bolnike. Imeli so tudi svoje lekarne. V Olimju imamo drugo najstarejšo lekarno v Evropi, ki so jo vodili redovniki pavlinci. Sedaj to poslanstvo nadaljujejo redovniki minoriti. Vse ljubljanske bolnice imajo najstarejšo zgodovino v delu redovnic in redovnikov. Šele po drugi svetovni vojni je to poslanstvo prevzela država. V številnih delih sveta pa je Cerkev še vedno močno prisotna v teh ustanovah.
Živimo v času, ki ni naklonjen starosti in bolnikom. Številne zdravstvene ustanove tožijo nad pomanjkanjem ljudi, ki bi bili pripravljeni biti v službi ostarelim in bolnim. Res nimajo primerne plače, vendar to se bo moralo prej ali slej urediti. Prav tako imajo v naših samostanih kar precej praznih postelj in dovolj dela za službo v redovniškem poklicu. Dekleta in fantje, pogum.

5. VELIKONOČNA NEDELJA, 28. april
KDOR OSTANE V MENI IN JAZ V NJEM, TA OBRODI VELIKO SADU (Jn 15, 1-8)
Kako ostati povezan z Jezusom? On sam nam daje praktično vsem razumljivo prispodobo. Pred oči nam postavlja vinsko trto. Vsi jo poznamo in vemo, da je zelo občutljiva rastlina, da potrebuje veliko nege. Prinaša pa obilen sad, ki človeku, če ga uživa »po pameti« prinaša tudi moč in veselje. V romanu ruskega pisatelja Dostojevskega Bratje Karamazovi starec Zosim naroča mlademu Aljošu, naj ostane povezan z Bogom. Reče mu znamenite besede: »Ne zapusti Boga in on te ne bo zapustil!«
Ljudje pogosto mislimo, da nas je v stiski ali nesreči Bog zapustil. Slišimo celo stavek: »Le kaj se naredil narobe, da me je Bog zapustil?« Pa ni tako! Človek se lahko loči od Boga, Bog pa človeka nikoli ne zapusti. Jezus pa naroča, naj bomo z Bogom povezani kot trta z mladiko. In naj skrbimo, da mladika ne odlomi. Mladika je zelo občutljiva. Če bomo redno molili, hodili k maši potem se ni bati nesreče na duhovnem področju.

OBVESTILA IN OZNANILA

MESEC MAJ in šmarnična pobožnost. Na dan prvega maja bo sv. maša ob 8. uri in z njo začetek šmarnične pobožnosti. Vsak večer se bomo zbirali pred Marijo. Otroci bodo dobili posebne nalepke in na koncu »ta pridni« primerno nagrado.

BLAGOSLOV OBNOVLJENE KAPELE V PODGORI bo v nedeljo, 5. maja, s šmarnicami pred kapelo ob 14. uri. Povabljeni k blagoslovu. Kapela je bila skoraj v celoti obnovljena s pomočjo Občine Dol pri Ljubljani. Hvala občinski upravi in g. županu Željku Saviću, da imajo posluh za obnovo kulturnih spomenikov.
V nedeljo, 5. maja, bomo imeli zjutraj tako imenovano »gasilsko mašo«. Lepo povabljeni k tej maši. S svojo udeležbo damo gasilkam in gasilcem priznanje za njihovo delo.

IZLET na Koroško bo 2. maja z odhodom iz Dola ob 8. uri. Ker ne bo dovolj birmancev, vabljeni tudi drugi. Vrnemo se v primernih večernih urah.

VEROUČNA SPRIČEVALA
Vse veroučence prosim, da prinesejo spričevala, ki jih še imate doma. Približno četrtino jih hranite še doma.

PROŠNJA PROCESIJA
Na god sv. Marka, 25. aprila, zvečer ob 19. uri prošnja procesija k sv. Katarini. Prošnja procesija je namenjena molitvi za blagoslov zemlji, njeno rodovitnost in odvrnitev hude ure. Kljub vsej tehniki in znanosti smo povsem odvisni od narave, ki ima dvoje zakonitosti. Verni imamo ta privilegij, da lahko preložimo svoje skrbi v prošnji za Božjo pomoč. Pripeljite otroke k procesiji.

V nedeljo, 28. aprila, bo ob 10. uri maša pri sv. Katarini.

IZDELAVA MOZAIKA
V petek, 19. aprila, bo ob 19. uri v paviljonih razstava študijske skupine: slikarstvo, klekljanje, izdelava mozaika …
Kulturni program bodo oblikovale glasbene skupine društva Lipa iz Domžal. Lepo povabljeni.