+ + +       OZNANILA - RAZNA

NEDELJA,  05. MARCA 20060505121

8

8  Jutri zvečer ob 19.30 bo v telovadnici 1. osnovne šole v Žalcu jubilejni tradicionalni dobrodelni koncert »Z roko v roki«. Vsi smo prijazno vabljeni, da z nakupom vstopnice in udeležbo pomagajmo ljudem v stiski! Vstopnice lahko dobite tudi v našem župnišču.

8  V sredo in petek, obakrat pol ure pred mašo, se bomo duhovno bogatili ob postajah križevega pota. Vabljeni!

8 V četrtek ob 18. uri bo v veroučnih učilnicah srečanje staršev otrok od 1. do 3. razreda.

8 V petek, takoj po večerni maši (17.30) pa bo enako srečanje za starše otrok od 4. do 9. razreda.

8   Mašna nabirka prihodnjo nedeljo (kvatrna) bo namenska; oddana bo na škofijo za vzdrževanje bogoslovja in bogoslovcev. Priporočam!

8  Prihodnjo nedeljo, 12.03.2006 ob 18. uri bomo dobro delo lahko naredili z obiskom še enega dobrodelnega koncerta. Slomškova ustanova, ki podpira socialno šibke dijake ga prireja v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani… Če se ga ne boste mogli udeležiti pa lahko pomagate tudi s pomočjo položnice, ki jo najdete ob izhodu iz cerkve.

ÿ   DUHOVNE VAJE - OBNOVE:

10.12. marec:     dijaki in študentje; Bled; informacije in prijave na tel. 051 337 556

10.12. marec:     postne; Vipavski Križ; informacije in prijave na tel. 01 244 42 50

13.16. marec:     molilci; Tinje, Avstrija; informacije in prijave na tel. 04 239 26 42

17.19. marec:     dijaki in študentje; Bled; informacije in prijave na tel. 051 337 556

18.23. marec:     v tišini; Sveti duh pri Škofji Loki; inf. in prijave na tel. 04 515 16 29

24.26. marec:     dijaki in študentje; Veržej; informacije in prijave na tel. 051 337 556

31. mar.2. apr:   dijaki in študentje; Pohorje; informacije in prijave na tel. 051 337 556

30. mar.2. apr:   zakonci (otroško varstvo); Stična; prijave Vital. V. na tel. 02 331-29-51

TISK:     »Družina«  - št. 10

»Salezijanski vestnik« - št. 2

»Brat Frančišek« - št. 2

DRUGO:         Čiščenje in krašenje cerkve v marcu:  Breg pri Polzeli

ÿ POSTNA SPODBUDA:                                          Plakat in zloženka Slovenske karitas

V letošnjem postu je Slovenska karitas pripravila posebno pobudo z naslovom 40 dni brez alkohola v znamenje solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi bolezni, ki so posledica alkohola, nesreč na cestah in zaradi nasilja v družinah. Pobuda poteka v sodelovanju z Zavodom Med.Over.Net in Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.

Posledice prekomernega pitja alkohola so hude, zato v letošnjem postu predlagajo odpoved alkoholu. Glavni namen predloga je spodbuditi javnost k razmišljanju o negativnih posledicah prekomernega uživanja alkohola in s skupnimi močmi prispevati k preoblikovanju kulture pitja.

Strokovnjaki ocenjujejo, da je v Sloveniji vsaj 170.000 oseb, ki so zasvojene z alkoholom, kar pomeni, da se s tovrstni problemom srečuje vsaka četrta družina. Najbolj ranljiva skupina za začetek tovrstne odvisnosti so osebe med 25. in 35. letom starosti. Resne težave se praviloma pokažejo šele čez nekaj let. Najhujše posledice so nasilje nad partnerjem in otroki, razbitje družine, nezmožnost za delo in duševna ranjenost otrok. Trpljenje in agonija družin se lahko vleče leta in leta. Druge še bolj vidne posledice se kažejo na cestah, na katerih je po navedbi Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu v zadnjih petnajstih letih umrlo 1.777 ljudi in bilo povzročeno 240 milijard tolarjev družbene škode. Kar vsako tretjo nesrečo s smrtnim izidom je povzročil vinjen voznik. Po navedbah Inštituta za varovanje zdravja je bilo npr. v letu 2003 zaradi zastrupitev z alkoholom in s prekomernim uživanjem alkohola povezanih bolezni 3.995 primerov hospitalizacij, kar je povzročilo 1.980 začasnih odsotnosti z dela. Vsaka taka odsotnost je v povprečju trajala 43 delovnih dni. Skupaj je zaradi bolezni, ki so bile posledica prekomernega uživanja alkohola, leta 2003 umrlo 608 oseb. Najpogostejša vzroka smrti sta bila alkoholna ciroza jeter ter samomori.

Po mnenju pobudnikov letošnje postne akcije s skupnimi močmi lahko tudi v Sloveniji spreminjamo odnos do alkohola in zmanjšamo tragične posledice prekomernega pitja. Prvi in najpomembnejši korak je osebna odločitev. Vsak iz med nas se lahko odloči in se v času posta za 40 dni odpove uživanju alkoholih pijač. To je največ, kar lahko storimo kot posamezniki. Druga možnost je, da se za to odločimo kot družina in v svojem domu v tem času ne strežemo alkoholnih pijač. Tudi delovne kolektive in druge skupnosti vabijo, da iz družabnih dogodkov in srečanj izključijo pitje alkohola.

Simbol pobude 40 dni brez alkohola je spomladanski zvonček, ki predstavlja pomlad in novo življenje. Vsaka odločitev za tovrsten post predstavlja en zvonček. Upajo, da jih bo to pomlad res veliko in da bodo pobelili travnike ter prinesli ljudem sporočilo novega upanja.

Dodatne informacije dobite na Slovenski karitas pri g. Petru Tomažiču, tel. 01/300–59–60, GSM: 041/821–834 ali na spletni strani: www.karitas.si/40dni.